Dodano 28.03.2020 r. o 11:26
gospodarka / praca / urząd

Bank prac specjalistycznych

Kiedyś popularne były banki prac typu wyprowadzanie psów, pójście po zakupy sąsiadowi itp. Brakuje na rynku podobnego serwisu, ale dla specjalistów - samych kandydatów jak i firm typu software house. Idea jest następująca: w serwisie ogłaszamy swoje usługi - nie jako "programista" czy "grafik", ale jako wykonanie konkretnej czynności, np. "stworzenie prostego logotypu". Czynności te są wyceniane punktowo, a uzbieranymi za ich realizację punktami możemy płacić innym osobom.
Jaki widzisz problem/potrzebę?
Od 2 tygodni duża część Polaków pracuje z domu, o ile w ogóle ma jeszcze pracę. Mówi się o upadku gospodarki. A jaka jest przyczyna? Podatki. Czyli to, że jeśli wykonuję dla kogoś jakąś odpłatną usługę, państwo musi dostać od niej swój haracz. Serwis typu bank pracy rozwiązuje ten problem poprzez rozliczanie w alternatywny sposób, punktami, czyli de facto rodzajem prywatnej waluty. Unikamy w ten sposób "zewnętrznych" pieniędzy, faktur, przelewów, księgowości, podatków itp., a skupiamy się na właściwej wymianie usług. Dzięki temu ta wymiana usług odbywa się bezkosztowo i ma szansę przyczynić się do ponownego rozruszania gospodarki.
Kogo ten problem dotyczy? Kto miałby skorzystać z rozwiązania?
Wszyscy pracownicy, którzy mogą zaoferować swoje usługi zdalnie - nie tylko IT, ale też np. księgowi (jasne, oni pracują przy obsłudze czyichś dokumentów i kasy, ale już swoją własną wartość dodaną rozliczają punktami), duża większość prawników itd.
Jaką masz propozycję rozwiązania tego problemu czy potrzeby?
Usługa typu "stworzę prosty logotyp" - wycena 20 punktów. Każdy autor wycenia swoje usługi samodzielnie, ale w tym miejscu mamy pierwszy mechanizm antyfraudowy: można wskazywać zawyżone stawki mechanizmem wykop/zakop. Następnie po realizacji mamy drugi mechanizm antyfraudowy: ocenę jakości. I punkty z oryginalnej wyceny są mnożone przez współczynnik jakości - domyślnie 1.0, ale opcjonalnie od 0.7 do 1.3 (nie za dużo, aby nie prowokować powstawania "spółdzielni"). Finalnie autor zarabia np. 20 * 1.1 = 22 punkty. Punktami tymi może płacić za inne usługi.

Wykorzystaj komentarze do promowania pomysłu i rozwijania go z innymi. Ustaliliście co chcecie robić? Stwórz wątek na forum Koduj dla Polski i umieść link do niego w komentarzach poniżej.

Komentarze

Dodano 28.03.2020 r. o 20:49
Spróbuj http://wymiennik.org/# A ogólnie to zachęcam do płacenia haraczy bo z nich jest finansowana nasza niedofinansowana ochrona zdrowia.
Dodano 29.03.2020 r. o 00:00
Ten wymiennik to taki gorszy OLX. Głównie do wymiany rzeczy, a nie usług.

Dodaj komentarz:

{{ errors.first('new-comment.content') }}