Dodano 22.03.2020 r. o 18:46
informacje, dane i media

Informacja o mnie za informację o tobie

Aplikacja umożliwiająca udostępnianie informacji o sobie. W zamian otrzymuje ten sam rodzaj informacji od innych udostepniajacych. Nawet banalne udostępnianie lokalizacji może przyczynić się do zredukowania rozprzestrzeniania się wirusa. Załóżmy, że wszyscy udostępniamy lokalizację więc mamy dostęp do bazy danych z historią lokalizacji wszystkich osobników w społeczeństwie. Na postawie tej bazy danych oraz pozytywnych testów na wirusa możemy stworzyć pozyteczna aplikacje.
Jaki widzisz problem/potrzebę?
Problem: szybkie rozprzestrzenianie się wirusa. Rozwiązanie: monitorowanie stanu poszczególnych osób w społeczeństwie. Kontynuując przykład oparty o udostępnianie lokalizacji, powstała aplikacja jest w stanie nam powiedzieć jak bardzo jesteśmy zagrożeni zarażeniem na podstawie 1) tego jak nasza historia lokalizacji krzyżuje się z historiami lokalizacji osób już zarażonych, 2) szacowan momentów zarażenia owych osób. Aplikacje można by rozwijać w przyszłości o możliwości współdzielenia innych informacji jak temperatura ciała, choroby przewlekłe, ciśnienie czy informację wydobywane z większą ingerencją jak poziom cukru i inne właściwości krwi. Takie rozwiązanie problemu, z jednej strony kontrowersyjne (czytaj technokracja, inwigilacja), z drugiej strony ułatwiające funkcjonowanie społeczeństwa w takich momentach jak obecny.
Kogo ten problem dotyczy? Kto miałby skorzystać z rozwiązania?
Korzyści z takiego podejścia do problemu są skali globalnej i dotyczą całego społeczeństwa. Pomocą napewno byłoby odpowiednie rozprzestrzenianie tego pomysłu oraz jego rozwój pod kątem możliwości pozyskiwania danych oraz ich analizy. Pomóc bo mógł każdy jako jednostka. Potrzebne by było również wsparcie ze strony instytucji rządowych oraz uczelni.
Jaką masz propozycję rozwiązania tego problemu czy potrzeby?
Do prostego udostępniania lokalizacji można tymczasowo użyć smartfonów, które posiada większość ludzi. Apliakcja pozwalałaby na interakcję z bazą danych opartą o rozproszony system zapisu i odczytu. Z bazy mogliby korzystać wszyscy udostępniając swoje analizy lub aplikacje typu real-time.

Wykorzystaj komentarze do promowania pomysłu i rozwijania go z innymi. Ustaliliście co chcecie robić? Stwórz wątek na forum Koduj dla Polski i umieść link do niego w komentarzach poniżej.

Komentarze

Dodano 23.03.2020 r. o 17:49
Dobry pomysł. Warto zwrócić uwagę jak to rozwiązali w Singapurze: https://www.zdnet.com/article/singapore-introduces-contact-tracing-app-to-slow-coronavirus-spread/ aplikacja TraceTogether. W skrócie aplikacja rejestruje lokalizacje i kontakty z innymi za pomocą bluetooth. Potem szyfruje i zapisuje, a gdy okaże się, że jest osoba zarażona i ona posiada tą aplikację, to za jej zgodą można odtworzyć historię jej lokalizacji i kontaktów z innymi osobami. Szczegóły w linkach z powyższego artykułu.
Dodano 24.03.2020 r. o 06:58
Izrael takze wzdrozyl podobne do tej idei srodki. Tylko tam sie to dzieje odgornie. Artykul: https://www.npr.org/2020/03/19/818327945/israel-begins-tracking-and-texting-those-possibly-exposed-to-the-coronavirus?t=1584956304033
Dodano 24.03.2020 r. o 17:43
Genialne
Dodano 28.03.2020 r. o 21:02
Telekomy i firmy od nich kupujące te dane mają już takie informacje.
Dodano 29.03.2020 r. o 17:17
#up Dane, o ktorych mowa w tym pomysle bylyby otwarte dla wszystkich udostepniajacych, nie bylyby niczyja, zamknieta, wlasnoscia. Telekomy podobne dane sprzedaja (lokalizacja to tylko jeden z rozwazanych atrybutow), Ci co kupuja, raczej niechetnie je potem udostepniaja.

Dodaj komentarz:

{{ errors.first('new-comment.content') }}